Ocet jabłkowy – zastosowanie. Jak należy pić?

Ocet jabłkowy tak naprawdę nie jest niczym odkrywczym i nowym. Znajduje zastosowanie w kuchni jako przyprawa, naturalny konserwant oraz wykazuje dobroczynne działanie… w odchudzaniu!

Ocet jabłkowy – właściwości i zastosowanie

Ocet jabłkowy jest wynikiem procesu fermentacji, w którym to cukry rozkładane są przez bakterie oraz drożdże. Początkowo proces fermentacji prowadzi do powstania alkoholu, jeśli zaś alkohol fermentuje nadal, wówczas produktem tego procesu jest ocet. W zależności, jakie owoce poddawane są procesowi fermentacji, taki otrzymujemy ocet. W przypadku jabłek, oczywiście jest ocet to jabłkowy.

Jako zalety stosowania octu jabłkowego należy wymienić:

  • obniżenie przyswajania tłuszczu oraz jego odkładania się,
  • poprawę metabolizmu,
  • wzmocnienie systemu immunologicznego, czyli poprawę odporności organizmu,
  • przyspieszenie procesów trawienia,
  • oczyszczenie organizmu z produktów przemiany materii oraz toksyn,
  • zmniejszenie ryzyka wystąpienia miażdżycy,
  • dobroczynny wpływ na zęby oraz cerę,
  • wpływ na poprawę koncentracji oraz zapamiętywanie.

Ocet jabłkowy dobry na odchudzanie?

Poprawa metabolizmu, obniżenie przyswajania tłuszczu oraz oczyszczanie organizmu z toksyn to tylko jedne z cech, które przyczyniają się do jego właściwości odchudzających. Należy pamiętać, że ocet jabłkowy nie powoduje samoistnego spalania tłuszczu! Ma on rewelacyjne działanie, ale odchudzanie to proces wielopłaszczyznowy, dlatego popijanie octu w trakcie jedzenia frytek i hot-dogów nie spowoduje utraty wagi. Warto jednak zaznaczyć, że stosowanie octu jabłkowego przy racjonalnym odżywaniu, powoduje iż organizm zaczyna zużywać nagromadzone zapasy tłuszczu. Ocet jabłkowy poprawia perystaltykę jelit oraz proces przemiany materii. Należy także, że pamiętać, że takie dolegliwości jak zgaga, refluks czy wrzody wykluczają otyłe osoby z kuracji octowej, gdyż może ona przyczynić się do podrażnienia żołądka. Osoby cierpiące na powyższe dolegliwości, a chcące schudnąć, powinny w takiej sytuacji zainteresować się octem w tabletkach lub najlepszymi na rynku suplementami diety => sprawdź listę. Warto pamiętać o zasadzie „co za dużo, to niezdrowo”, dlatego stosujmy ocet z umiarem!

Jak stosować ocet jabłkowy?

W ciągu dnia najlepiej spożywać od 1 do maksymalnie 2-óch łyżek octu np. jako dressing czy dodatek do sałatki. Niektóre osoby stosują wspomnianą dawkę dodając ocet do letniej wody i wypijając na czczo. To również dobre rozwiązanie, niemniej osobiście polecamy wykorzystywanie go w kuchni jako przyprawę.

A może ocet jabłkowy w tabletkach?

Tak, octowe tabletki zalecane są dla osób, które cierpią na dolegliwości związane z układem pokarmowym lub istnieją inne przeciwwskazania do jego stosowania. Niemniej warto zaznaczyć, że zawartość octu w tabletkach jest niska, co może wpływać na jego znikomy stopień pozytywnego oddziaływania na organizm. Warto wybierać najlepszy organiczny niefiltrowany ocet jabłkowy. Zdecydowanie jednak polecamy przygotowywanie go samemu w domowym zaciszu.

Gdzie najlepiej kupić ocet jabłkowy?

Osoby stosujące ocet jabłkowy, chwalą sobie ten, który dostępny jest w sieciach Rossmann. Ponadto kupić go możecie w sklepach z żywnością ekologiczną, w Internecie, jednakże najlepiej jest ocet przygotować samemu np. korzystając z tego przepisu.

A jakie są Wasze opinie na temat stosowania octu jabłkowego? Czy warto i czy stanowi on dobrą alternatywę dla suplementów wspomagających odchudzanie?

 

2 komentarze do wpisu „Ocet jabłkowy – zastosowanie. Jak należy pić?”

  1. Ocet jabłkowy jest naprawdę świetny. Polecam go każdemu, kto ma problemy z alergią czy układem trawiennym. Działa również przeciwbakteryjnie. Zrobienie go w domowych warunkach jest nieco trudne i czasochłonne, dlatego polecam też ocet jabłkowy z polskich jabłek, który można kupić w sieci prosto z domowych gospodarstw. Co najlepsze nie jest on wcale taki drogi.

    Pozdrawiam

    Odpowiedz
  2. Naprawdę świetny artykuł a sam ocet jabłkowy powyżej moich oczekiwać. U mnie sprawdza się głównie przy problemach z układem trawiennym. Niedawno kupiłem tabletki, działają i przynoszą spore efekty ale nie są tak dobre jak naturalny ocet jabłkowy. Pozdrawiam.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz