Siemię lniane – mielone czy całe? Właściwości zdrowotne

Siemię lniane, to nic innego, jak nasiona lnu zwyczajnego, które mają zastosowanie lecznicze. Mają płaski kształt, brązową barwę, a ich długość nie przekracza 3 mm. Kiedy zostaną zalane wodą, powiększają swą objętość i pokrywają się śluzem, który ma zbawienne działanie dla przewodu pokarmowego. Co ciekawe, len jest sprzymierzeńcem odchudzania.

Jak i kiedy stosować? Jeść czy pić? Przygotuj wywar!

Osoby, które stosują siemię lniane, uważają, że najlepiej stosować świeżo zmielone ziarna zalane wrzątkiem. Po kilkunastu minutach od zalania nasion lnu, powstaje kisiel, który ma dobroczynne właściwości. Należy spożywać maksymalnie po 1 łyżce do 3 razy dziennie ok. pół godziny przed posiłkiem. Nie ma znaczenia czy ziarna spożywasz rano, czy wieczorem. Na blogach kulinarnych znajdziesz mnóstwo przepisów, gdzie dodatek do lnu stanowi kefir, maślanka lub mleko. Możliwości jest bardzo wiele.

Osoby stosujące len uważają, że zdecydowanie lepsze działanie mają ziarna mielone niż całe. Z drugiej zaś strony, pozostaje kwestia, czy siemię lniane jeść czy pić? To już zależy tak naprawdę od Ciebie.

Wg niektórych źródeł, siemię lniane zalane gorącą wodą nie powoduje cyjanogenezy. Z drugiej zaś strony, zmielone siemię lniane zalane zimną wodą przyspiesza proces cyjanogenzy => źródło.

Siemię lniane – na co pomoże i jakie przyniesie efekty?

Siemię lniane to małe ziarna o wielkim potencjale. Zawierają błonnik, białko, witaminy: B1, B6, magnez wapń oraz żelazo. 1 łyżeczka to około 46 kalorii.

Nasiona lnu pomocne są w takich dolegliwościach jak:

  • Zaparcia – błonnik zawarty w lnie reguluje proces wypróżnień. Stosując siemię lniane należy spożywać dużo wody.
  • Ból gardła, bóle brzucha oraz wzdęcia.
  • Spowolniony metabolizm – nasiona lnu przyspieszają przemianę materii.
  • Ciągłe uczucie głodu – len redukuje ten stan, przez co rzadziej mamy ochotę na podjadanie.
  • Osłabione: włosy, skóra i paznokcie. Włosy i paznokcie rosną zdecydowanie szybciej, a ich kondycja jest o wiele lepsza.
  • Nadwaga – len wspomaga odchudzanie.
  • Nieżyt żołądka oraz wrzody.
  • Rozwolnienie – hamuje biegunkę.

Na forum internetowym znaleźliśmy informacje, że len może powodować efekty uboczne takie jak tzw. zajady, które tworzą się w kącikach ust. Wynika to z faktu, że śluz wytworzony przez len, pokrywa ściany jelit i zaburza wchłanianie niektórych minerałów. W związku z powyższym, ziarna te stosujmy z umiarem.

Cena i gdzie najlepiej kupić? Rossmann, Tesco, Sklep czy Apteka?

Jeżeli mielisz siemię lniane tuż przed spożyciem, wówczas nie ma większego znaczenia, gdzie zakupisz ziarna. Mogą to być sklepy ze zdrową żywnością, Rossmann, Tesco czy sklep spożywczy. Zwolennicy stosowania lnu, uważają, że najlepiej jest kupować go w nieprzezroczystym opakowaniu, co ma zapewnić brak utraty dobroczynnych właściwości. Nie wiadomo jednak, czy jest to prawda, czy może legenda. Jedno jest pewne – najlepiej ziarna lnu mielić samemu.

Dodaj komentarz